2021 červen, Morava postižená tornádem, prudce rotujícím sloupcem vzduchu

Letošní červen byl měsícem, bouří, supercel, a ač je to pro naši zeměpisnou šířku překapivé, dokonce i výskytem tornáda. 24. 6. 2021 okolo sedmé hodiny večer prošla jižní Moravou extra silná bouře s krupobitím a tornádem. Podle ČHMU se jednalo o tornádo doprovázené savými víry, které dosáhlo stupně F4 Fujitovy stupnice síly  tornáda. Prošlo úsekem dlouhým 26 km a širokým půl kilometru. Kriticky zasaženo bylo 7 obcí, zničeno bylo 1200 domů, zdravotnící ošetřili 400 zraněných a bohužel si neštěstí vyžádalo i lidské oběti. Bezprostředně po ničivém tornádu se zvedla nebývalá vlna solidarity. Do postižené oblasti přijelo okamžitě pomáhat tisíce dobrovolníků z celé republiky a za pár dní se vybralo v naší zemi celkem 1,1 mld. korun.

Druhý den po neštěstí proběhlo usnesení SDH Keblov o naší formě pomoci. 26. 6. 2021 jsme pořádali na letním parketě zábavu se skupinou BLD. Rozhodli jsme, že výtěžek z této akce bude zaslán na zničenou Moravu. Vše bylo oznámeno během večera. Děkujeme muzikantům z BLD a jejich zvukařům. I oni přispěli tím, že se vzdali svého honoráře. Čistý výdělek se nakonec vyšplhal na 57 000 Kč

Přímý odkaz na tento článek: https://hasicikeblov.cz/2021/06/2021-cerven-morava-postizena-tornadem-prudce-rotujicim-sloupcem-vzduchu/